501230-2023 - ResultatSverige-Stockholm: Anläggningsarbeten för broar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projekt Slussen - SN74 Gång- och cykelbro
Referensnummer: E2022-00743
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45221100 Anläggningsarbeten för broar
II.1.4.
Kort beskrivning
Ny gång- och cykelbro mellan Gamla stan och Södermalm i Stockholm, planerad att byggas öster om, och nära, befintlig tunnelbanebro.
Bron sträcker sig från den Södra slusskajen över Söderström till Gamla stan vid Munkbrokajen. Arbete sker dels på land vid det södra landfästet där grundläggning delas med konstruktioner på land. För den övriga delen av bron förläggs resterande grundläggningsarbeten på vatten. Vid det norra landfästet ansluts bron genom en kortare ramp som grundläggs på lättfyllnad.
Omfattar: Huvudbro, ramp, landfästen, farbana och erosionsskydd.
Samverkansbro, öppna stålbalkar med överliggande betongplatta. Brons underbyggnad är pålgrundlagda betongpelare.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44212120 Brokonstruktioner, 45000000 Anläggningsarbete, 45220000 Väg- och vattenbyggnad samt byggnadsverk, 45221100 Anläggningsarbeten för broar, 45221110 Byggnation av bro, 45221113 Byggnation av gångbro
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen