501234-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Äldreomsorg
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Driften av Lotsens äldreboende.
Referensnummer: 265/17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85311100 Äldreomsorg
II.1.4.
Kort beskrivning
Drift av Lotsens särskilda boende för äldre. I dagsläget består verksamheten av 60 demensplatser.
Avtalsstart.
Planerad avtalsstart 2019-01-01.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85300000 Socialvård och tillhörande tjänster, 85310000 Socialt arbete, 85311000 Social omsorg med inkvartering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen