501243-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Angered: Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Schaktfri ledningsförläggning, ramavtal.
Referensnummer: Förfrågan nummer: 551
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för schaktfri förläggning av nya vatten- och avloppsledningar, i nytt läge.
Med schaktfri förläggning avses sådana metoder som kan utföras utan schakt längs linjen, och normalt endast erfordrar schakter i ledningens ändar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45232150 Arbeten för vattenledningar, 45232400 Anläggningsarbeten för avlopp, 45232411 Anläggningsarbeten för spillvattenledning, 45232420 Anläggningsarbete för avloppsledningar, 45232440 Anläggningsarbeten för avloppsledningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen