501324-2018 - ResultatSverige-Uppsala: Medicinsk utrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Diagnostikinstrument
Referensnummer: VF2017-0025
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Otoskop, oftalmoskop, febertermometrar.
Upphandlingen
Upphandlingens referensnummer och benämning är: VF2017-0025 Diagnostikinstrument
Upphandlingen avser ramavtal och omfattar följande produktgrupper:50 OTOSKOP OCH OFTALMOSKOP, HEINE51 OTOSKOP OCH OFTALMOSKOP, WELCH ALLYN52 ÖRONTRATT53 FEBERTERMOMETER DIGITAL AXILLÄR54 FEBERTERMOMETER DIGITAL ORAL55 FEBERTERMOMETER DIGITAL REKTAL56 FEBERTERMOMETER DIGITAL ÖRON MED DISPLAY
Upphandlingens värde för 12 månader uppskattas till:4 000 000 kr,dock kan inga volymer garanteras.
Avtalsperiod
Avtalets beräknade startdatum: 2018-10-20
Avtalets beräknade slutdatum: 2020-09-30
Avtalslängden är 24 månader med möjlighet till 2 st förlängningsoptioner à 12 månader.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33122000 Oftalmologisk utrustning, 33124100 Diagnostisk utrustning, 38412000 Termometrar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen