501392-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Driftområde Öster
Referensnummer: TN 2019/00905-2.6.2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Teknik- och fastighetsförvaltningen har för Gata, Park- och Trafikverksamheten delat in staden Västerås i tre driftområden, Område Väster, Område Centrum och Område Öster, samt Stora leder. Denna upphandling gäller Område Öster.
Objektet omfattar drift och underhåll av ytor, utrustning och anläggningar mm som härrör till detta ansvar, samt tillsyn och planering. Objektet omfattar även vinter­väg­hållning och gräsklippning.
Detta innebär arbete såsom tillsyn, skötsel och underhållsarbeten på gator, vägar, gångbanor, cykelbanor, park och naturytor, trafikanordningar, belysning, konst­byggnader, dagvattenledningar, utrustning mm.
En del av arbetena är ÄTA-arbeten som ofta är akutartade.
I objektet ingår även att planera, utveckla och utföra aktiviteter och arbeten för att bidra till uppfyllelse av politiska mål satta avTeknik- och fastighetsförvaltningen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 75 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten, 45233000 Anläggningsarbete för motorvägar, vägar, järnvägar samt start- och landningsbanor, 50200000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster avseende flygplan, järnvägar, vägar och marin utrustning, 50230000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster avseende vägar och annan utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
En del av arbetena är ÄTA-arbeten som ofta är akutartade. Det kan tex röra sig om nedfallna träd och grenar som omgående måste bort eller skyltar som ej längre kan anses uppfylla kraven pga trafikskador (vanligt vintertid).