501460-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Skrivare och kurvskrivare
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skrivare och kopiatorer
Referensnummer: Ks 863/2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30232100 Skrivare och kurvskrivare
II.1.4.
Kort beskrivning
Inledning
Härmed inbjuds ni att inkomma med anbud gällande ramavtal på skrivare, kopiatorer, tillbehör och produktrelaterade tjänster för leverans till Örebro kommun.
Upphandlingsdokumenten innehåller samtliga förutsättningar och krav som gäller för anbudsgivningen. Vi emotser ert anbud med intresse.
Denna upphandling avser ett ramavtal med en leverantör enligt 7 kap. 4 § LOU gällande köp av nya skrivare, kopiatorer, tillbehör samt produktrelaterade tjänster. Avrop kommer att ske successivt, se bilaga 1 Kravspecifikation för beskrivning av kravställda modeller av maskiner och uppskattade volymer. Upphandlingen baseras på de villkor och förutsättningar som anges i detta förfrågningsunderlag inklusive bilagor.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30120000 Utrustning för kopiering och offsettryckning, 30125000 Delar och tillbehör till kopiatorer, 30230000 Datorrelaterad utrustning, 30232130 Färgskrivare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Örebro Kommuns skrivarhantering sker centralt via Cirrato Technologies AB produkt Cirrato. Via Cirrato hanteras alla kommunens skrivare, därför är det viktigt att drivrutiner och hårdvara är testade för att fungerar med printerlösningen för Örebro kommun.
Volymer angivna i bilaga 1 Kravspecifikation är en uppskattning och ska inte betraktas som bindande, inga volymer garanteras under avtalsperioden.
Upphandlande myndighet
Upphandlande myndighet för denna upphandling är Örebro kommun, org nr 212000-1967. För mer information om kommunen, se www.orebro.se.