501497-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Sollefteå: Verktyg
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bygg och Järnhandelsvaror
Referensnummer: UH-2019-83
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44510000 Verktyg
II.1.4.
Kort beskrivning
Bygg och Järnhandelsvaror för Sollefteå kommuns och Solatum Hus & Hem:s behov.
Möjlighet ska finnas till direkt-beställning via direktuttag/avhämtning och kvalitetsbedömning av produkter. Leverantör ska därför ha butik i Sollefteå tätort eller i Långsele, Ramsele, Junsele eller utlämningsställe på respektive ort. Eventuellt via samarbetspartner på orterna så att kravet ovan uppfylls, senast vid avtalsstart.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 5 440 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Bygg och Järnhandelsvaror Område 1: Sollefteå tätort, Boteå och Resele
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44111200 Cement, 44112000 Diverse byggnadskonstruktioner, 44142000 Stommar, 44175000 Paneler, 44191000 Diverse byggmaterial av trä, 44192200 Spik, 44212500 Vinkelstänger och profiler, 44510000 Verktyg, 44530000 Fästen för industriellt bruk
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Bygg och Järnhandelsvaror Område 2: Långsele, Helgum, Graninge och Ed
Del nr: 2
Bygg och Järnhandelsvaror Område 3: Ramsele, Junsele och Näsåker
Del nr: 3