501521-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Andningsapparater för medicinskt bruk
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ventilator/Respirator för neonatal vård
Referensnummer: UC-2018-295
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33157400 Andningsapparater för medicinskt bruk
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Östergötland har behov att ersätta befintliga ventilatorer/respiratorer för neonatal vård.
Helt eller delat anbud
Anbud ska lämnas på hela uppdraget/omfattningen.
Anledningen till att upphandlingen inte har delats upp i separata anbudsområden är att Region Östergötlands behov avser en och samma ventilatortyp, det vill säga en typ av respirator för neonatal vård.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33157000 Utrustning för gasbehandling och annan andningsstödjande utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen