501557-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Eskilstuna: IT-tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Helhetsleverans välfärdstjänster
Referensnummer: UE 22.070
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72222300 IT-tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Kontraktet avser en helhetsleverans som möter upp Kommunens behov av sammanhållen innovativ verksamhetsutveckling, lösningsfokuserad IT-leverans och hållbar förvaltning av IT-komponenter inom vård och sociala tjänster.
Målet är att säkerställa en helhetsleverans för digitalisering inom området vård och sociala tjänster. Helhetsleveransen benämns härefter ”Helhetsleverans av välfärdstjänster”. Förväntningen är att genom digitalisering uppnå ett väsentligt ökat resursutnyttjande, huvudsakligen i form av arbetstid, som kommer att krävas av verksamheten under den kommande tidsperioden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48180000 Medicinsk programvara, 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kontraktet att digitalisera vård och sociala tjänster som en helhetsleverans innebär att ansvara för och i samverkan med Eskilstuna kommun (”Kommunen”) och andra aktörer:
Skapa och löpande underhålla samt vidareutveckla en målbild för Helhetsleverans av välfärdstjänster, avseende helheten av digitaliseringen för vård och sociala tjänster.
Realisera målbilden genom att leverera olika former av digitala stöd som möter upp utvecklingsområdena inom vård och sociala tjänster:
Utveckla och införa nya digitala stöd.
Vidmakthålla och säkerställa fortsatt funktionalitet och utveckling avseende de digitala stöd som används i verksamheten
Vidareutveckla det digitala stödet, både enskilda delar och helheten.
Upphandlingen av Helhetsleverans av välfärdstjänster (”Upphandlingen”) omfattar:
Digitalt stöd som äldre och individer med funktionsnedsättningar använder, eller som används i dennes direkta närhet, för att möta den enskildes behov att fortsatt kunna bibehålla sin självständighet, oberoende, delaktighet, aktivitet och hälsa.
Digitalt stöd som effektiviserar och kvalitetssäkrar verksamhetens arbetssätt för att tillhandahålla stöd för enskildas behov av hälsa, vård och omsorg.
Grundläggande förutsättningar för att kvalitetssäkra, tillhandahålla, implementera, förvalta, vidmakthålla och vidareutveckla digitala stöd för datadriven vård och sociala tjänster.
Omfattningen på Kontraktet definieras av processområdet Vård och sociala tjänster som ger det stöd den enskilde behöver för att utifrån sina egna förutsättningar och behov kunna leva ett så självständigt, aktivt och meningsfullt liv som möjligt.