501566-2023 - ResultatSverige-Örebro: Tillhandahållande av programvara
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fastighetsdata
Referensnummer: 22/102
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72268000 Tillhandahållande av programvara
II.1.4.
Kort beskrivning
ÖBO har behov av att hantera information om hela den byggda miljö som ÖBO hanterar. Det innebär stöd för hantering av information om den byggda miljön i form av dokument, objektsmodeller och objektsinformation i såväl projekt- som i förvaltningsskedet.
ÖBO har för avsikt att teckna avtal med en Leverantör för systemstöd för fastighetsdata enligt upphandlingsunderlaget.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48000000 Programvara och informationssystem, 48311000 Programvara för dokumenthantering, 48420000 Programvara och programsviter för fastighetsförvaltning, 48421000 Programvara för fastighetsförvaltning, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72250000 System- och stödtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen