501579-2018 - ÄndringSverige-Sjöbo: Livsmedel, drycker, tobak o d
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel
Referensnummer: 18/66
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Sjöbo kommun inbjuder intresserade leverantörer till anbudsgivning avseende grossistsortiment av livsmedel samt leveranser av livsmedel till kommunens kök.
Administrativa föreskrifter
Sjöbo kommun inbjuder intresserade leverantörer att lämna anbud avseende grossistsortiment av livsmedel samt leveranser av livsmedel till kommunens kök, enligt detta underlag med bilagor.Kommunen vill genom denna upphandling säkerställa tillgången på livsmedel, erhålla en hög kvalitets- och servicegrad till konkurrenskraftiga priser samt finna de mest lämpade leverantörerna för uppdraget.
Upphandlande myndighet
Sjöbo kommun Org. nr 212000-1090275 80 SJÖBO