50159-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Karlstad: Rekryteringstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bolag för utlandsrekrytering
Referensnummer: RS/201899
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79600000 Rekryteringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Värmland (regionen) genomför denna upphandling som avser avtal utlandsrekrytering och utbildning riktad till hälso- och sjukvårdspersonal som sjuksköterskor, läkare, tandläkare med beskrivning i upphandlingsdokumenten.
Anbud som inte uppfyller samtliga obligatoriska krav kommer inte att prövas. Vi emotser ert anbud med intresse.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 6 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Rekrytering och utbildning av specialistläkare.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79600000 Rekryteringstjänster, 79620000 Förmedling av personal, även tillfälligt anställda, 79621000 Förmedling av kontorspersonal, 79624000 Förmedling av vårdpersonal, 79625000 Förmedling av läkare, 85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård, 85141200 Sjukskötersketjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Rekrytering och utbildning av tandläkare.
Del nr: 2
Rekrytering och utbildning av utländsk medicinsk personal med fokus på sjuksköterskor, röntgensjuksköterskor, barnmorskor och biomedicinsk analytiker.
Del nr: 3