Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hyra, tvätt samt distribution av tvättgods
Referensnummer: DNRGS180135
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 98311000 Tvättinsamling
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtalet omfattar hyra, tvätt samt leverans av tvättgods till Halmstad, Varberg och Kungsbacka sjukhus godsmottagningar och återhämtning av smutstvätt för Region Hallands räkning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 98311100 Tvätthantering, 98312000 Textilrengöring
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen