501632-2023 - ResultatSverige-Göteborg: Tillhandahållande av programvara
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal licenser
Referensnummer: 23/91
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72268000 Tillhandahållande av programvara
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren har behov av att teckna ramavtal med en leverantör av licenser och tillhörande support och underhåll samt, vid behov, produktnära tjänster. Vidare ska rådgivning och sakkunnighet i licensrelaterade ärenden ingå samt uppföljning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48900000 Diverse programvara och datorsystem, 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72253200 Stödtjänster för system, 72267000 Underhåll och reparation av programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Förutsättningar för uppdraget
Syftet med upphandlingen är att tillgodose Beställarens behov av licenser och tillhörande support och underhåll samt, vid behov, produktnära tjänster enligt Avsnitt 3 Kravspecifikation. Vidare ska rådgivning och sakkunnighet i licensrelaterade ärenden ingå samt uppföljning.
För att säkerställa behovet har Akademiska Hus för avsikt att teckna ett ramavtal med en (1) anbudsgivare.
Ramavtalet ger inte anbudsgivaren total exklusivitet inom de områden som ramavtalet omfattar, även om ambitionen är att nyttja ramavtalet i största möjliga utsträckning. Om Akademiska Hus på grund av säkerhetsskäl, redan ingångna avtal eller annan omständighet av ekonomisk eller teknisk karaktär, inte kan nyttja ramavtalet eller – för sådana programvaror från tillverkare som inte uttryckligen angivits i underlaget för upphandlingen – om anbudsgivaren inte har möjlighet att leverera önskat kontraktsföremål, har Akademiska Hus rätt att vända sig till den övriga marknaden.