50167-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Reparation och renovering
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för ombyggnad, fastighetsunderhåll och installationer EL
Referensnummer: UPPH2018-0049
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45453000 Reparation och renovering
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtalskontrakt för ombyggnadsarbeten, fastighetsunderhåll och installationer för el med avropsvärde från 0 kr upp till 10 000 000 kr.
Region Uppsala har för avsikt att maximalt teckna avtal med 3 entreprenörer inom resp. geografiskt område (1.Uppsala och 2.Enköping). Anbudsgivaren har möjlighet att lämna anbud på ena eller båda de geografiska områdena, se AFC/D.1.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45262700 Ombyggnadsarbete, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45311200 Elektriska kopplingsarbeten, 45454000 Ombyggnadstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen