501673-2022 - ResultatSverige-Stockholm: Programvaruutvecklingstjänster för kommunikation
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av enkättjänster
Referensnummer: 2021-1092
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72212510 Programvaruutvecklingstjänster för kommunikation
II.1.4.
Kort beskrivning
De kommunala bostadsbolagen (härefter bolagen) arbetar aktivt med att utveckla verksamheten och resultaten från enkätundersökningar är ett viktigt underlag för beslut om förbätt-ringar och åtgärder.
Bolagen har behov av att mäta kundnöjdhet i form av enkäter som mäter nöjdhet med företa-gets förvaltningsservice, samt skick och standard på allmänna utrymmen, bostadslägenheten och utemiljön. Resultaten i form av betyg och skrivna kommentarer används för att planera verksamheten och prioritera åtgärder (och mellanåtgärder) – på övergripande nivå såväl som nedbruten nivå i t ex respektive förvaltningsområde. Bolagen behöver även kunna rapportera på ett kvalitetssäkrat sätt till ägaren. Mått på måluppfyllnad samt möjlighet till jämförelse med övriga bostadsföretag i koncernen.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72212510 Programvaruutvecklingstjänster för kommunikation, 79300000 Marknadsundersökningar och ekonomiska undersökningar; opinionsundersökningar och statistik, 79310000 Marknadsundersökningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen