501676-2022 - ResultatSverige-Stockholm: Städning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lokalvård kontor Stockholmshem
Referensnummer: 2021-4567
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90910000 Städning
II.1.4.
Kort beskrivning
AB Stockholmshem är ett allmännyttigt bostadsföretag som ägs av Stockholms stad och ingår i koncernen Stockholm Stadshus AB. Mer information om företaget finns www.stockholmshems.se under rubriken Om Stockholmshem.
Entreprenaden
Uppdraget avser lokalvård med tillhörande tjänster på våra kontor: Hornsgatan 128, Måsholmstorget 16, Skarpnäcks Torg 8, Samt tillkommande kontor under kontraktstiden. För mer detaljerad beskrivning av områdena se förfrågningsunderlag, samt anmälan till visning av objektet enligt nedan.
Uppdraget avser en period om 2 år med preliminär start- och sluttid som följer 2022-04-15 till 2024-04-14. Den sammanlagda avtalstiden inklusive förlängningar kan maximalt bli fyra (4) år, dvs till och med 2026-04-14.
B har rätt att säga upp avtalet med en uppsägningstid om 6 månader. Takvolym = 20 000 000 SEK.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90910000 Städning, 90911200 Städning av byggnader, 90919000 Kontors- och skolstädning samt rengöring av kontorsutrustning, 90919200 Kontorsstädning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen