501709-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Produktion av reklam-, propaganda-, och informationsfilm samt videoproduktion
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kommunikationstjänster
Referensnummer: RÖG 2018/0436 052
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
92111200 Produktion av reklam-, propaganda-, och informationsfilm samt videoproduktion
II.1.4.
Kort beskrivning
Räddningstjänsten Östra Götaland (härefter benämnd RTÖG) inbjuder er att lämna anbud på Kommunikationstjänster.
”Kommunikationstjänster” innefattar fem uppdragsområden:
— Kommunikationskoncept
— Grafisk formgivning och originalproduktion
— Redaktionell kommunikation
— Webb och digitala kanaler
— Produktion av rörlig bild
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
92111200 Produktion av reklam-, propaganda-, och informationsfilm samt videoproduktion, 79341000 Reklam, 79342000 Marknadsföring
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
RTÖG:s kommunikation grundar sig på RTÖG:s uppdrag, verksamhetsplan, aktivitetsplaner och grafiska profil. Aktiviteterna ska leda till en ökad kunskap och förmåga hos mottagarna. Internt ska kommunikationen även bidra till en stolthet för uppdraget och arbetsplatsen. För RTÖG är det viktigt att bygga en aktiv dialog med sina målgrupper och att kommunikationen berör alla kommunikationskanaler från webb och sociala medier till traditionell media som print. Det är viktigt att utgå från ett helhetsperspektiv. Kompetens inom digitala kommunikationskanaler och digital produktion är viktigt för RTÖG.
RTÖG bedriver kommunikationsverksamhet med intressenter inom ett flertal kärnområden och Leverantören ska vara ett stöd i kommunikations- och marknadsarbetet. Leverantören ska fungera som en fullservicebyrå som ligger i framkant vad gäller lösningar för de digitala kanalerna och som brinner för kreativ kommunikation, tydlighet, trovärdighet och tillgänglighet till den breda allmänheten och till specifika målgrupper. Leverantören kan även involveras i arbete med arbetsgivarvarumärket och rekrytering.