501710-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Krokom: Snöröjning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Snöröjning 2019
Referensnummer: 18/38
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90620000 Snöröjning
II.1.4.
Kort beskrivning
UF1 Allmän orientering
Leverantören ska ansvara för att årligen utföra snöröjning under perioden 15 oktober – 31 april.
Leverantören ska utföra snöröjning och halkbekämpning vid behov 24 timmar om dygnet vardagar och helgdagar under vintersäsongen. Arbete ska ske snarast möjligt och i lämplig ordningsföljd för att undvika onödig trafik. Hänsyn ska tas till trafik och möjlighet till framkomlighet under arbetet. Arbetet ska i övrigt utföras på miljömässigt mest effektiva sätt.
Ramavtal ingås per anbudsområde för parternas räkning.
Krokoms kommun, organisationsnummer: 212000-2478835 80 Krokom
Krokomsbostäder AB, organisationsnummer: 556458-8639835 80 Krokom
Jämtkraft AB, organisationsnummer: 556001-6064831 90 Östersund
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1-23
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
37535270 Sandlådor, 90620000 Snöröjning, 90630000 Isröjning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget omfattar jourberedskap, snöröjning och halkbekämpning i definierade områden som framgår av bilagan"Snöröjningsschema 2019".