501769-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Landskrona: Social omsorg med inkvartering
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift äldreboende Segergatan-Konceptboende
Referensnummer: 2022/3685
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85311000 Social omsorg med inkvartering
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar Segergatans äldreboende, Äppelblomsgatan 6, 261 47 Landskrona. Boendet är ett särskilt boende som är inriktat för personer med en diagnostiserad demenssjukdom eller har en påbörjad utredning om demenssjukdom och som har ett omfattande omvårdnads- och tillsynsbehov. Boendet omfattar 42 lägenheter. Beställaren fattar beslut om plats på särskilt boende.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85300000 Socialvård och tillhörande tjänster, 85311100 Äldreomsorg
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar Segergatans äldreboende, Äppelblomsgatan 6, 261 47 Landskrona. Boendet är ett särskiltboende som är inriktat för personer med en diagnostiserad demenssjukdom eller har en påbörjad utredning om demenssjukdom och som har ett omfattande omvårdnads- och tillsynsbehov. Boendet omfattar 42 lägenheter.
Upphandlingen omfattar Segergatans äldreboende, Äppelblomsgatan 6, 261 47 Landskrona. Boendet är ett särskilt boende som är inriktat för personer med en diagnostiserad demenssjukdom eller har en påbörjad utredning om demenssjukdom och som har ett omfattande omvårdnads- och tillsynsbehov. Boendet har fram till våren 2023 haft inriktningar både mot allmän somatik och specifik demens. Från och med våren 2023 påbörjades arbetet med att boendet ska bli ett boende för personer med demenssjukdom. Boendet omfattar 42 lägenheter. Beställaren fattar beslut om plats på särskilt boende.
Utförararen ska för beställarens räkning utföra och ansvara för att verksamheten bedrivs i enlighet med Socialtjänstlagen (SoL), Hälso- och sjukvårdslagen (HSL), övriga lagar och författningar som gäller inom verksamhetsområdet samt Socialstyrelsens föreskrifter och allmänna råd. Utföraren ska också följa nationella och regionala riktlinjer inom området samt stadens mål och beställarens riktlinjer. Arbetet inom omsorgsförvaltningen utgår från den nationella värdegrunden. Driften av Segergatans äldreboende ska utgå från den beskrivning av koncept och vårdfilosofi som finns beskriven i Kapitel Krav på vara/tjänst, pkt. Uppdragsbeskrivning.
Äldreboendet avser enskilda brukarlägenheter med tillgång till gemensamma utrymme. Utföraren ansvarar för att brukarna ges möjlighet till individuellt anpassat stöd, service och omvårdnad samt måltider, för att kunna leva så självständigt som värdigt som möjligt. Utföraren ansvarar för att tillgodose brukarens behov under hela dygnet samt möjliggöra deltagande i de dagliga aktiviteterna. I service igår uppdraget att städa och hålla bostaden i ordning samt tvätt.
Inom det aktuella boendet ska anbudsgivarens utforma verksamheten för att möta brukarens behov.
Landskrona stad garanterar inga volymer i avtalet. Anbudsgivaren ska leverera Beställarens verkliga behov.