501781-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Frukt och nötter
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av frukt och fruktleveranser
Referensnummer: 2.3.1-2020-068291
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
03222000 Frukt och nötter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling avseenden frukt till Läkemedelsverket, Livsmedelsverket och Länsstyrelsen Uppsala.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03222111 Bananer, 03222200 Citrusfrukt, 03222321 Äpplen, 15511000 Mjölk
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling omfattar leveranser av ekologisk frukt till Läkemedelsverket, Livsmedelsverket och Länsstyrelsen Uppsala. Total volym frukt per vecka uppgår till ca 670 kg. Leveranser ska ske varje dag till Läkemedelsverket i Uppsala samt Livsmedelsverket. Till Läkemedelsverkets Giftinformationscentral i Solna samt till Länsstyrelsen Uppsala ska leverans ske 2 dagar per vecka. Under vecka 27 till 32 samt vecka 52 till vecka 1 ska inga leveranser ske.
Till Livsmedelsverket, Länsstyrelsen och Giftinformationscentralen ska även mjölk och havredryck levereras. Totalt ca 27 liter ekologisk mellanmjölk, 15 liter ekologisk laktosfri mjölkdryck och 7 liter havredryck.
Uppdraget omfattar att på ett tillförlitligt och kvalitativt tillvägagångssätt leverera ekologisk frukt och mjölk/havredryck till myndigheternas medarbetare. Uppdraget omfattar också återtagande av överbliven ekologisk frukt.
Läkemedelsverket bjuder in att lämna anbud och de tre deltagande myndigheterna kommer att anta och teckna avtal med en leverantör.
Myndigheterna garanterar inga volymer i tecknade avtal vad gäller frukt eller mjölk/havredryck.