501797-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
direktiv 2009/81/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Avtal Stöd till PL inom Taktiska Datalänkar.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 17: Arkitekttjänster, tekniska konsulttjänster och integrerade tekniska tjänster, stadsplanering och landskapsarkitektur, därmed sammanhängande vetenskapliga och tekniska konsulttjänster, teknisk provning och analys
Nuts-kod SE Sverige
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
FMV avser härmed att upphandla en individ på heltid som Inhyrd Personal. En och samme individ ska verka i rollen som stöd till projektledaren inom lednings- och sambandssystem, samt verka som teknisk expert inom internationella marina datalänkar.
Tjänsten innebär bland annat arbete i fartygs- och integrationsprojekt. De marina plattformarna med sina inbyggda system är mycket komplexa i sin helhet och FMV har, utöver plattform, ett totalt designansvar för de olika systemen ombord.
Vid denna upphandling kommer vi att använda oss av intervju, var vänlig se utvärdering för detaljer. Vi kommer också använda oss av FMV konsultnivåer, men endast för att i detta skede, beskriva den nivå som individen ska uppfylla, ska- och bör-krav beskriver detaljernivåer.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 71621000 Teknisk analys eller konsulttjänster
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner
Option: ja
Beskriv optionen: 1 + 1 + 1 + 1 år tom 2022-12-31