2. Förfarande
Förfarande
Titel: PROJEKT NR 16229, Instrumentet 5, nybyggnad
Beskrivning: Ny-, om- och tillbyggnad. Totalentreprenad i samverkan. Fastigheten Instrumentet 5 i Örnsbergs industriområde konverteras från kontor /lätt industri till bostäder i samband med områdesutveckling. Projektet innebär i korthet att en del av den befintliga fastigheten mot Jakobsdalsvägen behålls och renoveras samtidigt som den byggs på. Även garaget renoveras och återbrukas i projektet. Intill den återbrukade byggnadskroppen byggs ett nytt punkthus i korsningen mellan Jakobsdalsvägen och Instrumentvägen. Ett nytt lamellhus byggs vid Instrumentvägen. Totalt omfattar projektet ca 115 lägenheter och ca 11 500 BTA. Tilläggsinformation: för att underlätta planering inför anbudslämnande så delger vi information om att vi troligen enbart kommer utvärdera på mjuka parametrar, dvs troligen inget inslag av prisutvärdering.
Intern identifierare: SHEM 2025/806
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45211300 Byggnation av bostäder
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Beskrivning: Ny-, om- och tillbyggnad. Totalentreprenad i samverkan. Fastigheten Instrumentet 5 i Örnsbergs industriområde konverteras från kontor /lätt industri till bostäder i samband med områdesutveckling. Projektet innebär i korthet att en del av den befintliga fastigheten mot Jakobsdalsvägen behålls och renoveras samtidigt som den byggs på. Även garaget renoveras och återbrukas i projektet. Intill den återbrukade byggnadskroppen byggs ett nytt punkthus i korsningen mellan Jakobsdalsvägen och Instrumentvägen. Ett nytt lamellhus byggs vid Instrumentvägen. Totalt omfattar projektet ca 115 lägenheter och ca 11 500 BTA.
Intern identifierare: PROJEKT NR 16229, Instrumentet 5, nybyggnad