501818-2023 - ÄndringSverige-Lerum: Konstruktionsmaterial och tillhörande föremål
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för trä- och byggvaror
Referensnummer: UN23.91
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44100000 Konstruktionsmaterial och tillhörande föremål
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal på trä-och byggvaror till gymnasieskolan i Lerums kommun.
Bakgrund och omfattning
Upphandlingen avser ramavtal för att tillgodose kommunens behov av trä- och byggvaror.
Historisk volym är ca. 700 000 kr/år.Avrop kommer att ske löpande efter behov. Ramavtalet är ett avtal utan volymförpliktelser.Avgränsning:- upphandlingen omfattar inte slöjdvirke.