50189-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Nässjö: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Läroverket 7, Nässjö. Ombyggnad av högstadieskola
Referensnummer: 2309-153
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden avser ombyggnad av den befintliga högstadieskolan, Läroverket 7, Norråsaskolan, i Nässjö.
Vissa mindre tillbyggnader ingår även i projektet.
Skolverksamhet kommer att pågå under hela byggtiden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45210000 Byggnadsanläggning, 45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader, 45236000 Markanläggning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen