501909-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Maskiner och apparater för filtrering eller rening av vatten
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vattenreningsanläggning
Referensnummer: IN-IN21-0018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
42912300 Maskiner och apparater för filtrering eller rening av vatten
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av vattenreningsanläggning till Västerås.
Upphandlande myndighet
Region Västmanland, Org.nr. 232100-0172
I upphandlingsdokumenten kallade Köpare.
Omfattning
Upphandlingen avser köp av vattenreningsanläggning i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten.
Anbudsgivaren benämns i upphandlingsdokumenten som Leverantör.
Upphandlingen avser vattenreningsanläggning förbehandling och distributionsslinga inklusive tappställen.
Vattenreningsanläggningen kommer att placeras på Dialysavdelningen Västmanlands sjukhus i Västerås. Upphandlingen omfattar utbildning av teknisk och klinisk personal, klinisk och teknisk dokumentation, leverans av förbrukningsmateriel efter successiva avrop från köparen.
Upphandlingen omfattar option på servicekontrakt efter utrustningens garantitid.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
42912330 Vattenreningsutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Elektronisk upphandling
Upphandlingen handläggs via upphandlingssystemet TendSign. I systemet finns möjlighet att t.ex. ladda upp filer och svara på frågor.
Observera att det kan finnas krav i upphandlingsdokumenten som inte är direkt kopplade till någon funktion i systemet. Kontrollera alltid upphandlingsdokumenten innan anbudet skickas in.
Systemregistrering
För tillgång till systemet krävs en inloggning. Användarnamn och lösenord erhålls kostnadsfritt genom en registrering via följande länk: https://tendsign.com/public/register_seller.aspx? FromPublic=true
Kommunikationen under upphandlingen, inklusive underrättelse om tilldelningsbeslut, sker via den registrerade användarens e-postadress. Leverantören uppmanas därför att kontrollera att rätt e-postadress är angiven och säkerställa att denna e-postadress bevakas löpande.
SupportTekniska frågor om systemet ställs till TendSign support per e-post:tendsignsupport@mercell.com.
För support eller tillgång till frågor och svar om anbudsgivning:https://upphandlingsverktyg.mercell.se/tendsign-support