501931-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Medicinsk utrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Neurokirurgiska implantat
Referensnummer: VF2020-00075
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Baksträngsimplantat, benlambåplattor, DBS-implantat, durasubstitut, eeg-elektroder-och implantat, shuntar, tryckmätare & ventrikelkateter, vagusimplantat, engångsperforatorer, benmassa, craniofix, cervikala burar och plattor, Aneurysmclips, SPG-elektroder, SCS-implantat
Upphandlingens referensnummer och benämning är: VF2020-00075 Neurokirurgiska implantat
Upphandlingen avser ramavtal och omfattar följande produktgrupper:
Upphandlingens värde för 12 månader uppskattas till: 50 000 000 kr
Varuförsörjningen beräknar takvolymen i kommande ramavtal till 240 000 000 kr. Varuförsörjningen garanterar inga volymer för den kommande avtalsperioden
Avtalsperiod
Avtalets beräknade startdatum: 2022-05-01. Avtalsstarten kan förskjutas till följd av överprövning eller andra oförutsedda händelser. Avtalets beräknade slutdatum: 2024-04-30
Avtalslängden är 24 månader med möjlighet till 2 st förlängningsoptioner à 12 månader.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33140000 Medicinska förbrukningsartiklar, 33158210 Stimulator, 33184100 Kirurgiska implantat
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen
50
Primär och återuppladdningsbar SCS System
51
PNS System
52
Radiofrekvensnålar och tillbehör
53
Primär och återuppladdningsbar DBS System
54
Shuntar
55
Cervikala burar
56
Skruvar och plattor
57
Aneurysmclips
58
EEG-elektroder
59
Durasubstitut
60
Resorberbara skruvar och plattor
61
Benlambåer, fasta och trauma
62
Custom made benlambåer
63
Benmassa
64
Ventrikeldrän för dränage och tryckmätning
65
Tryckmätning intracerebalt
66
Perforatorer
67
Baklofenpump
68
Vagusstimulering
Varuförsörjningen beräknar takvolymen i kommande ramavtal till 240 000 000 kr. Takvolymen värderas med en skälighetsbedömning av verksamhetens behov.
Varuförsörjningen garanterar inga volymer för den kommande avtalsperioden
Avtalets beräknade startdatum: 2022-05-01. Avtalsstarten kan förskjutas till följd av överprövning eller andra oförutsedda händelser.
Avtalets beräknade slutdatum: 2024-04-30