Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling avser ramavtal för arbetsstolar, sittsystem och inomhusunderreden för succesiva avrop.
Upphandlingen
Upphandlingens referensnummer och benämning är
Arbetsstolar, sittsystem och inomhusunderreden UPPH2020-00134
Upphandlingen avser ramavtal och omfattar följande upphandlingsobjekt
2. Objekt 2 Arbetsstol hög brukarvikt
5. Objekt 5 Modulära sittsystem (sittenhet inkl. inomhusunderrede), efter brukarens behov
Upphandlingen omfattar:
• hjälpmedel, inklusive leverans• tillbehör och reservdelar• dokumentation• utprovningstjänster/anpassningsarbeten• generell utbildning vid avtalsstart och fortlöpande för följande yrkesgrupper; förskrivare hjälpmedelskonsulenter tekniker lager och logistik telefonsupport.
Det totala värdet för ingående produkter i denna upphandling under aktuell avtalsperiod inklusive optionsår beräknas uppgå till ca 70 MSEK baserat på de två senaste årens inköpsvolymer. Angiven volym är uppskattad och kan komma att över- eller understigas.