502018-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Mölnlycke: Ombyggnadsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ombyggnad och underhåll - Säteriet, Mölnlycke etapp 3.
Referensnummer: 17/39
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45262700 Ombyggnadsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser: stambyten, tilläggsisolering, ventilationsarbeten mm. Objektet utgörs av flerbostadshus. I etapp 3 består objektet av fem huskroppar. Två hus är loftgångshus i 3 våningar och tre hus är i 3 våningar med trappuppgångar. Totala antalet lägenheter är 93 st varav en byggs om till tankrum för solcellsanläggning.
Till entreprenaden bemannar Förbo AB en ombyggnadsvärd. Denna roll fungerar som stöd till entreprenören avseende frågor från kvarboende och löpande information om bygget.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45320000 Isoleringsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45332200 VA-arbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 50000000 Reparation och underhåll
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser: Stambyten, tilläggsisolering, ventilationsarbeten mm. Objektet utgörs av flerbostadshus. I etapp 3 består objektet av fem huskroppar. Två hus är loftgångshus i 3 våningar och tre hus är i 3 våningar med trappuppgångar. Totala antalet lägenheter är 93 st varav en byggs om till tankrum för solcellsanläggning.