502019-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Pappersvaror och övriga föremål
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kuvert, journalmappar och provpåsar
Referensnummer: VF2020-00018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30199000 Pappersvaror och övriga föremål
II.1.4.
Kort beskrivning
Kuvert med och utan tryck. Med och utan fönster. Journalomslag, vadderade påsar mm.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
18938000 Vadderade kuvert, 30199230 Kuvert, 30199710 Tryckta kuvert, 30199711 Tryckta fönsterkuvert, 30199712 Tryckta kuvert utan fönster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kuvert med och utan tryck. Med och utan fönster. Journalomslag, vadderade påsar m.m.
Upphandlingen
Upphandlingens referensnummer och benämning är: VF2020-00018 Kuvert, journalmappar och provpåsar
Upphandlingen avser ramavtal och omfattar följande produktgrupper:
50. Kuvert utan tryck5
1. Kuvert med tryck
52. Påsar utan tryck
53. Påsar med tryck
54. Mapp journalomslag
55. Plombering plast
56. Värdepåse plast
57. Läkemedelspåse papper
Detaljerad information om varje grupp och dess innehållande positioner finns i bilaga " Artikelspecifikation". "Bilaga 1 information om produkter" innehåller extra nödvändig information om efterfrågade produkter.
Upphandlingens värde för 12 månader uppskattas till:1 570 000 SEK, dock kan inga volymer garanteras.
Avtalsperiod
Avtalets beräknade startdatum: 1.3.2021. Avtalsstarten kan förskjutas till följd av överprövning eller andra oförutsedda händelser.
Avtalets beräknade slutdatum: 29.2.2024
Avtalslängden är 36 månader med möjlighet till 1 st. förlängningsoptioner à 12 månader.