502054-2018 - ResultatSverige-Tyresö: Byggtekniska konstruktionstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Systemhandling samt detaljprojektering för Wättinge
Referensnummer: 2018/KSUH 0080
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser framtagande av gestaltnings- och belysningsprogram för Wättingebacken och framtagande av förfrågningsunderlag och bygghandlingar för ombyggnation av östra Granängsringen m.m.
Teknikområden som ska ingå i uppdraget:
1. Uppdragsledning
2. Ledningssamordning
3. Gata
4. Trafik
5. VA inkl. dagvatten
6. Landskap
7. Belysning
8. AMA-redaktör
9. Datasamordning
10. BAS-P
11. Konstruktion
12. Geoteknik
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad, 71322000 Ingenjörstjänster avseende väg- och vattenbyggnation, 71356400 Tekniska planeringstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen