502071-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Helsingborg: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ombyggnad av flerbostadshus, Vaktgatan 1a-c och 3a-d, Flanken 1.
Referensnummer: 17/76
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattningen innebär renovering och ombyggnad av totalt 89 st lägenheter i två fastigheter. I samtliga 89 lägenheter renoveras badrum. Totalrenovering invändigt av ca 15 st lägenheter.
Lägenheterna är fördelade i två huskroppar:
Vaktg 1 a-c, 36 lägenheter om 3 rok.
Vaktg 3 a-d, 53 lägenheter om 3 rok.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen