502147-2017 - ResultatSverige-Göteborg: Anläggningsarbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Torpagatan -Nyproduktion bostäder.
Referensnummer: 0134/17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattar nybyggnation av nio flerbostadshus innefattande 170 lägenheter. Lamellhus i 4,6 och 7 våningar med underliggande källare och garage.
Plats: Torpagatan/Smögengatan, Östra Göteborg.
Form: Totalentreprenad.
Status: Bygglovsansökan inlämnad.
Byggherre: Framtiden Byggutveckling AB.
Projektchef: Edward Berndtsson.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45210000 Byggnadsanläggning, 45211000 Anläggningsarbeten för flerfamiljshus, 45211300 Byggnation av bostäder, 45211340 Byggnation av flerfamiljshus, 45211341 Byggnation av lägenheter, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen