Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Elarbeten (installation av brandlarm)
Referensnummer: KSN-2019-2622
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71321000 Tekniska konstruktionstjänster för maskintekniska och elektriska installationer i byggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppsala kommun genomför upphandling av ”Ramavtal: Elarbeten; Elarbeten VA-verk och Installation av brandlarm inom Uppsala kommun. Avtal sluts mellan ett antal beställare (förvaltningar och bolag som tillhör Uppsala kommun) och entreprenörer för utförande av Elarbeten.
Planerad tidpunkt för annonsering är början av 2020 och avtal klart Q2-2020.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 50 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71321000 Tekniska konstruktionstjänster för maskintekniska och elektriska installationer i byggnader, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen