Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Magnetresonanstomografi (MRT)
Referensnummer: 22-IU-76
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 50400000 Reparation och underhåll av medicinsk utrustning och precisionsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser Magnetresonanstomografi (MRT) undersökningar. Åtagandet omfattar hela processen från att remiss inkommit och utförande av undersökning MRT – magnetisk resonanstomografi till att utlåtande lämnats till remitterande enhet. Avrop sker av Länsverksamhet Röntgen.
Upphandlingsföremål
Denna upphandling omfattar tjänsten Magentersonanstomografi (MRT) enligt beskrivning i Kravspecifikation och Mall för upphandlingskontrakt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33100000 Medicinsk utrustning, 33113000 MRT-utrustning, 33113100 MR-scanners
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen