502279-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Vattenreningskemikalier
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Driftskemikalier för bad och VA-anläggningar
Referensnummer: 19/260
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
24962000 Vattenreningskemikalier
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtalet avser köp och leverans av driftskemikalier för bad och VA-anläggningar
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
24312123 Polyaluminiumklorid, 24312220 Natriumhypoklorit
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inledning
Jönköpings kommun (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud avseende driftskemikalier för bad och VA-anläggningar.
Omfattning
Beställaren avser upphandla avtal för leverans av driftskemikalier för bad- och VA-anläggningar.Följande kemikalier finns det behov av:
Natriumhypoklorit leverans i bulk, IBC samt dunk.
Saltsyra 34% dunk och saltsyra 9 % i IBC.
Diatomit, idag används filteraid 400
Natriumthiosulfat
Aluminiumsulfat
Dolomit (CaMg(CO3)2). Idag används Akdolit Gran 1
Soda tung, natriumkarbonat – Na2CO3
Natriumbikarbonat – NaHCO3
Järnklorid 13,4-14,2%-vikt Fe3+
Polyaluminiumklorid(PAC) 7,0-7,6%-vikt Al3+ i bulk
Polyaluminiumklorid(PAC) 9,0 +/- 0,3 vikts% Al 3+ IBC samt dunk
Upphandlingen är uppdelad i två delar:
Natriumhypoklorit bulk - Emballerade kemikalier - kemikalier som levereras emballerade som i säck, dunk eller IBC.
Fällningskemikalie järnklorid bulk - Fällningskemikalie polyaluminiumklorid(PAC) bulk
Leverantör kan lämna anbud på en eller två delar.
Uppskattat värde och takvolym
Avtalets uppskattade värde under hela avtalstiden inkl. ev. förlängningsklausuler uppgår till 6800000.
Det uppskattade värdet och eventuella andra angivna kvantiteter i dokumentet är baserat på omsättning av befintliga ramavtal, förväntade kvantiteter och vad som framkommit i analysen inför upphandlingen. Några garanterade volymer lämnas inte. Avtalets takvolym är uppskattat värde multiplicerat med 1,25
Om ramavtalets omsättning uppnår angiven takvolym eller detta förhållande förväntas inträffa inom en snar framtid har Beställaren rätt att säga upp ramavtalet till omedelbart upphörande. En sådan uppsägning påverkar inte giltigheten av kontrakt som ingåtts med stöd av ramavtalet.