502280-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Slamsugare
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Spolbil
Referensnummer: 22/174
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34144410 Slamsugare
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling omfattar köp av en (1) fabriksny spolbil.
Bakgrund
Idag har Beställaren en (1) spolbil av märket Scania med påbyggnad från Eur Mark. Spolbilen är från 2012 och ska nu bytas ut mot en ny spolbil.
Omfattning
Upphandlingen omfattar köp av en (1) fabriksny spolbil inklusive påbyggnad. Spolbilen kommer användas av Beställarens affärsområde Vatten och avlopp till att nyttjas på Beställarens ledningsnät för vatten och avlopp. Spolbilen kommer köras uppskattningsvis cirka 40 timmar per vecka.
Ej uppdelning av kontrakt
Beställaren lägger stor vikt vid att erhålla en kontinuerlig helhetslösning med en (1) Leverantör som tar ansvar för hela åtagandet. Beställaren väljer därför att ej dela upp kontraktet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34144431 Sopmaskiner med suganordning, 34144500 Fordon för avfall och avloppsvatten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen