502309-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Eskilstuna: Anläggningar för elförsörjning
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Entreprenadtjänster Eldistribution
Referensnummer: UH 18-15
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45315300 Anläggningar för elförsörjning
II.1.4.
Kort beskrivning
AFA ALLMÄN ORIENTERING
Dessa administrativa föreskrifter ansluter till AMA AF 12
Denna upphandling avser Entreprenadtjänster eldistribution och omfattningen i detalj framgår av handlingar angivna under AFB.22.
AFA.12 Beställare
Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö AB Org nr: 556935-7501
AFA.21 Översiktlig information om objektet
Entreprenadtjänsterna omfattar arbeten på eldistributionsanläggningar såsom om-, nybyggnad- och underhållsarbeten av lokalnätsanläggningar 0,4-24 kV. Entreprenadtjänsterna har entreprenadformen utförandeentreprenad och består av elmontage. Upphandlingsformen är generalentreprenad.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45112000 Grävning och schaktning, 45231110 Rörläggningsarbete, 45232000 Anläggnings- och tillhörande arbeten för rörledningar och kablar, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45314310 Kabelläggning, 45317300 Elinstallation av utrustning för eldistribution, 50532400 Reparation och underhåll av elektrisk distributionsutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling avser Entreprenadtjänster eldistribution.
Omfattningen i detalj framgår av handlingar angivna under AFB.22.
AFA.11 Byggherre
Eskilstuna Energi och Miljö Elnät AB Org nr: 556513-9556
SEVAB Nät AB Org nr: 556192-2856
Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö AB har idag 21 stycken eldistributionstekniker som arbetar på Elnät, Entreprenad. Dessa personer ska i första hand sysselsättas och Beställaren förbehåller sig rätten att utföra elarbeten med egen personal då dessa är disponibla.
Upphandlingen avslutas med att skriftligt ramavtal tecknas mellan Beställaren och högst tre Anbudsgivare såvida så många anbud kvalificeras. Avrop sker enligt rangordning.
Uppskattad volym är ca 30 miljoner SEK per år. Angivna volymer är endast en uppskattning och inga volymer garanteras under avtalsperioden. Skulle Beställarens uppskattade volym under- respektive överstiga beräknad kvantitet är detta inte att betraktas som avtalsbrott utan Anbudsgivaren ska leverera det verkliga behovet.
Vid projekt med beställningssumma över fem miljoner SEK förbehåller sig Beställaren rätten att gå ut med separat förfrågan.