502355-2022 - ÄndringSverige-Västerås: Presenter och priser
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Gåvor
Referensnummer: SVEA220108
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
18530000 Presenter och priser
II.1.4.
Kort beskrivning
Svealandstrafiken AB välkomnar intresserade anbudsgivare att lämna anbud i upphandling avseende Gåvor.
Upphandlingen baseras på de villkor och förutsättningar som anges i upphandlingsdokumenten.
Svealandstrafiken AB ansvarar för att utföra linjetrafik och viss skoltrafik i respektive län. Köparen finns idag representerade i Västerås, Örebro, Odensbacken, Lindesberg, Fagersta, Köping, Askersund, Laxå och Sala. From dec 2022 är Svealandstrafiken även representerade i den linjelagda kollektivtrafiken i de norra länsdelarna av Örebro län, omfattande kommunerna Nora och Hällefors.
Svealandstrafiken har en bussflotta som är 100 % fossilfri. Köparen har i dagsläget cirka 1 100 anställda.