502364-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Nacka: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulter Elnät Nacka Energi AB
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
-
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Projektledning
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71323100 Konstruktion av elnät
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Detta område omfattar: Projektledning. Det innebär att driva, planera, följa upp och säkerställa att projekt följer tidplan, budget och hög arbetsmiljö. Som projektledare förväntas att konsulten även ansvarar för byggledning och att vara platschef, dvs. tekniska frågor förekommer frekvent. Spänningsninvå från 0,4 till 220kV. Exempel på uppdrag som kan komma att avropas:
• Nätombyggnader inom förstärkning, förnyelse och exploatering av ledningsnätet.
• Om- eller nybyggnation av nätstationer, fristående eller inbyggda.
• Om- eller nybyggnation av fördelningsstationer.
• Kabelflytt
• Servicanslutningar eller ändringar bef. anslutningar.
Projektering
Del nr: 2
Detta område omfattar: Projektering. Planering och projektering av ledningsnät för eldistribution inom spänningsintervallet 0,4- 220kV främst inom kabelnät. Förekommer även uppdrag som berör luftledningar inom spänningsintervallet 0,4-20 kV. Exempel på uppdrag som kan komma att avropas:
• Ombyggnad av befintligt distributionsnät 0,4-20,kV med lågspänning, högspänning och som skall ersättas med nytt kabelnät för båda delar samt en ny nätstation.
Ex på arbetsuppgifter är dimensionering, marktillstånd, bygglov.
Övriga konsultuppdrag inom elkraftanläggningar
Del nr: 3
Detta område omfattar: Utredningar, konstruktion, driftövervakning, reläskyddsteknik samt projektering av fördelningsstationer och nätstationer inom spänningsintervallet 0,4-30 kV. De flesta uppdrag sker inom fördelningsstationer men det kan även förekomma uppdrag med nätstationer som är inhysta i fastigheter. Uppdragen kan även hantera spänningsintervaller 30-220kV. Exempel på uppdrag som kan komma att avropas:
• Utredning på hur en ny fördelningsstation skulle kunna se ut och vara uppbyggd.
• Konstruera en nätstation som ska var inhyst i en byggnad med tanke på ventilation, magnetfält m.m.
• Nätberäkningar för att dimensionera kablar i fördelningsstation eller för att dimensionera en nollpunktsreaktor.
• Upprätta selektivplan för fördelningsstationer.
• Transformatorunderhåll med prov av vakter och underhåll av lindningskopplare.
• Idrifttagning av en ny fördelningsstation.
• Programera och ställa in reläskydd efter ny selektivplan för en fördelningsstation.