502380-2021 - ResultatSverige-Falun: Programvara för administration
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
PA system till Region Dalarna
Referensnummer: RD21/01414
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48219300 Programvara för administration
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Dalarna bjuder in till upphandling av ett PA system.
PA systemet ska ses som ett ledningsinformationssystem och ska vara den samlade informationsbäraren av personal- och löneadministrativa uppgifter för samtliga nivåer där personal- och lönefrågor behandlas och lagras. Det ska i stor utsträckning bidra till, att inom sin avgränsning, utveckla och stödja samverkan och förståelse mellan personal – chefer – ekonomer – HR partners – löneadministratörer samt övergripande ledning.
Särskild uppmärksamhet riktas mot områdena: rekrytering, kompetens, rapportering, uppföljning, kvalitet, säkerhet, personalekonomi, stöd, information, tillgänglighet och egenrapportering.
Underleverantörer får användas.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling av PA-system för personal- och löneadministrativa uppgifter för samtliga nivåer där personal- och lönefrågor behandlas och lagras.