502554-2020 - ResultatSverige-JÖNKÖPING: Fisk
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel färsk fisk
Referensnummer: 17/346
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
03311000 Fisk
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtal för inköp av färsk fisk.
Inledning
Jönköpings kommun (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud avseende färsk fisk.
Omfattning
Upphandlingen omfattar färsk fisk till framförallt storkök inom skola, förskola och äldreomsorg. Kommunen har separat avtal på fryst fisk. Inköp kommer att ske via Jönköpings kommuns e-handelssystem och leverans via samordnad varudistribution. Det innebär att antagen leverantör enbart kommer att leverera till en leveransadress.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03311210 Torsk, 03311220 Sej, 03311240 Kolja, 03311300 Sill, 03311700 Lax, 15241500 Makrill
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen