50259-2018 - ResultatSverige-Luleå: Solcellsmoduler
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kronandalen, Luleå kommun. Vård och omsorgsboende
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
09331200 Solcellsmoduler
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattas av färdigprojektering och byggnation av ett Vård och omsorgsboende med 144 lägenheter. Entreprenören åtar sig att utföra samtliga entreprenadarbeten i enlighet med de certifieringskrav som uppställs enligt Sweden Green Building Councils Miljöbyggnad klass [Silver].
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
09331200 Solcellsmoduler, 39221000 Köksutrustning, 42416100 Hissar, 44482000 Brandskyddsanordningar, 45112000 Grävning och schaktning, 45210000 Byggnadsanläggning, 45215100 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälsovård, 45231100 Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, 45236000 Markanläggning, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45343000 Installation av brandskydd, 45432110 Golvläggning, 45442100 Målning, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen