502603-2019 - ResultatSverige-Landskrona: Betongarbeten
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Krossning av asfalt och betong
Referensnummer: KS 2019/1582
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45262300 Betongarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser krossning av asfalt och diverse betongmaterial på Landskrona stads återvinningsgård Lärkan, Stuverigatan i Landskrona.
Upphandlingen avser krossning av asfalt och diverse betongmaterial samt inköp av asfaltkross.
Föregående år var värdet 560 000 SEK. Anbudsgivaren kan betrakta detta som en vägledning för omfattningen. Staden lämnar ingen garanti för samma omfattning under avtalsperioden, utan omfattningen kan komma att förändras under denna period.
Maximal volym för ramavtalet är 4 500 000 SEK. När köp på detta avtal uppgått till maxvolymen upphör avtalet att gälla och en ny upphandling kommer att genomföras. Maxvolymen ska inte förväxlas med uppskattad omfattning för upphandlingen. Avtalstiden är 2 år med möjlighet att förlänga 1 + 1 år. Startdatum för avtalet kan bli uppskjutet vid en eventuell överprövning och vid händelser som staden rimligen inte kunnat förutse. Den totala avtalstiden kommer att vara oförändrad.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45262510 Stenarbeten, 45262600 Diverse entreprenader inom särskilda fackområden
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen