50273-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader avsedda för ordningsmakten eller brand- och räddningstjänsten samt militärbyggnader – Nybyggnad kasern 392, Uppsala
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelNybyggnad kasern 392, Uppsala
BeskrivningFORTV avser upphandla en generalentreprenör för en utförandeentreprenad avseende byggnation av en ny kasern på Uppsala garnison.
Intern identifierare452/2026
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45216000 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader avsedda för ordningsmakten eller brand- och räddningstjänsten samt militärbyggnader
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000