Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ombyggnation Finnkajen
Referensnummer: UH-2022-420
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Objektet avser ombyggnad av Finnkajen. Finnkajen sträcker sig från Selångeråns slut och in mot ett färjeläge söderut. Sträckan är ca 120 meter lång. Befintlig kaj rivs och ny pålad kajkonstruktion skall byggas.
I förfrågan ingår även en optionsdel gällande kaj mellan Tivolibron och Finnkajen. Sträckan är ca 100 meter lång. Befintlig kaj rivs och ny spontad kajkonstruktion skall byggas.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 180 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45000000 Anläggningsarbete, 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45220000 Väg- och vattenbyggnad samt byggnadsverk
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen