Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift och underhåll område 9 - Regleringsdammar
Referensnummer: UH-2019-66
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren genomför en upphandling av totalentreprenad för drift och underhåll område 9 - Regleringsdammar och avser teckna kontrakt med en vinnande anbudsgivare.
Totalentreprenaden omfattar drift- och underhållsåtgärder vinter som sommar på tretton (13) regleringsdammar inklusive skötsel av kringliggande ytor, peglar samt ett antal fiskvandringsleder. Underhållsåtgärderna är uppdelade på löpande underhåll (arbeten som återkommer år från år) och en periodisk del. Den periodiska delen innebär, att underhålls- och skötselåtgärder kan beställas separat under avtalstiden.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45000000 Anläggningsarbete, 45247000 Anläggningsarbete för dammar, kanaler, bevattningskanaler och akvedukter, 50000000 Reparation och underhåll
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen