502840-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Sunne: Snöröjning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vinterväghållning Sunne kommun
Referensnummer: UPH/2023:33
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90620000 Snöröjning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar snöröjning, isrivning av kommunala gator under snöröjningssäsong samt hyvling av kommunala grusvägar sommartid.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 6 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Vinterväghållningsområde Sunne Hea och Östra
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Vinterväghållningsområde Sunne Norra
Del nr: 2
Vinterväghållningsområde Sunne Södra
Del nr: 3
Vinterväghållningsområde Lysvik
Del nr: 4
Vinterväghållningsområde Rottneros
Del nr: 5
Vinterväghållningsområde Västra Ämtervik
Del nr: 6
Vinterväghållningsområde Gräsmark
Del nr: 7
Väghyvel Sunne kommun
Del nr: 8
Option
Del nr: 9
Del nr: 10