50289-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Gävleborg: Hälso- och sjukvård samt socialvård
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vård- och omsorgsboende i Gävle kommun, Stigslund och Brynäs.
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård
II.1.4.
Kort beskrivning
Inköp Gävleborg upphandlar åt Gävle kommun Vård- och omsorgsboende för äldre i stadsdelarna Brynäs och Stigslund. Planerad kontraktslängd inkl. optioner 8 år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85311100 Äldreomsorg, 85312400 Annan omsorg än den som tillhandahålls av boendeinstitutioner, 85323000 Kommunal hälso- och sjukvård
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inköp Gävleborg upphandlar åt Gävle kommun Vård och omsorgsboende för äldre i stadsdelarna Brynäs och Stigslund. Planerad kontraktslängd inkl. optioner 8 år.