502905-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Grafisk formgivning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för grafisk produktion och tillgänglighetsanpassning
Referensnummer: 2.3.3-22680/2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79822500 Grafisk formgivning
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser att säkerställa IVO:s behov av grafisk formgivning och tillgänglighetsanpassning av produkter såsom rapporter och informationsblad, inklusive illustrationer och infografik. IVO:s primära målgrupper för dessa produkter är vår uppdragsgivare regeringen, beslutsfattare inom vård och omsorg, samt yrkesverksamma inom vård och omsorg. Andra målgrupper förekommer i enskilda projekt.
IVO kommer under det närmsta året att producera cirka fem-femton (5-15) rapporter. Antalet rapporter är beroende av inkommande regeringsuppdrag och större tillsynsinsatser och därför har IVO svårt att uppskatta den exakta volymen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72512000 Dokumenthanteringstjänster, 79990000 Diverse företagstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Bakgrund, omfattning och syfte
Standardpublikationerna är mellan femtio-hundra (50–100) sidor i A4 format, och innehåller grafiska figurer, tabeller och bilder. Varje rapport ska formges enligt en given mall. I mindre omfattning ingår också i uppdraget att ta fram informationsblad, illustrationer och infografik. Detta gör att IVO nu har behov av ett ramavtal.
IVO trycker inga produkter. Distribution sker digitalt.